14 czerwca 2013

THIS IS WHY WE FIGHT

Istnieje taka zasada: zdasz anatomię - wiesz, że będziesz lekarzem; zdasz farmakologię - wiesz, kiedy nim będziesz. Według tej zasady, wiem już, że będę lekarzem :D Pierwszy egzamin z medycyny ze skutkiem całkiem przyzwoitym za mną :) 

Pierwsza część, praktyczna, była we wtorek. Tej się bałem najbardziej. Szczególnie bazówek (paradoksalnie - najprostszych)... Trzy pomyłki i jeb - panu dziękujemy. Zapraszamy we wrześniu. Na szczęście nie taki diabeł straszny, jak go malują i po 30 minut wysiłku, jakiego mój mózg dawno nie doświadczył, opuściłem salę prosektoryjną w dobrym humorze.

Potem w czwartek teścik. 120 pytań, 120 minut. Na tyle prosty (moim skromnym zdaniem), że po godzinie praktycznie rozwiązany. Potem tylko dyskusja wyników :P A wieczorem świętowanie z grupą. Cała warszawska medycyna zebrała się nad Wisłą. Nasza grupa nie była tak mainstreamowa. Najpierw klub, potem odwiedziny monopolowego i reszta wieczoru na świeżym powietrzu w parku, na ławeczkach :D

No i dziś dostaliśmy wyniki... Przynajmniej drugi wydział, bo pierwszy ma dostać w poniedziałek. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Szpilki pisali dzień przed nami, a test tego samego dnia. Tak czy siak, pewnie po raz kolejny zaciskają na nas zęby, że mamy lepiej... Urocze :D


Przed egzaminem...

... w trakcie ...

... i po


No to połowa sesji z głowy. Jak na razie 1:0 dla mnie. Dzisiaj kompletny relaks. Ale od jutra, jedziemy dalej. Nekst stejszyn: Histolodżi.

34 komentarze:

 1. Co to za "przyzwoity wynik"?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ile macie na 1 roku egzaminów w sesji zimowej, a ile w letniej? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w sesji zimowej zadnego (tylko zaliczenie z biofizyki), a w letniej 2 (z anatomii i histologii). wiekszosc przedmiotow byla zaliczana w ciagu roku (łacina przed Bozym Narodzeniem, chemia na poczatku maja, biologia molekularna tydzien przed sesja, angielski 2 tygodnie przed sesja, a pozostalych pierdol to nie pamietam)

   Usuń
 3. Na WUMie ponoć wykładnikiem 'kiedy zostanę lekarzem' jest nie farma, a zdana interna :P

  Gratulacje! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo to tego nie słyszałem. Na szczęście jeszcze troche czasu, zanim przyjdzie się o tym przekonać.

   Dzięki :D

   Usuń
 4. Bardzo mi przykro, że znowu napisałeś o I WLu, jakby byli tam sami źli i nienawistni ludzie czekający tylko na kolejną okazję do sprzeczki z waszym wydziałem. Nie jestem z WUMu, ale mam tam znajomego. Porównując kolokwia wasze i I WLu śmiem stwierdzić, że byliście na naprawdę uprzywilejowanej pozycji i dużo łatwiej było wam zebrać punkty. Zastanawiam się co by było gdyby wydziały wymieniły się pisanymi kolokwiami. Dziwię się, dlaczego każdy mówi, że II WL jest lepszy. Nie rozumiem na jakiej podstawie ktoś tak twierdzi. Jako ktoś neutralny i patrzący z boku chcę powiedzieć, żebyście i wy- studenci II WLu popatrzyli na całą sytuację z dystansu i przed kolejnymi słowami ociekającymi ironią i uprzedzeniami, zdali sobie sprawę z tego, że NAPRAWDĘ mieliście łatwiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem zło wcielone. Moje słowa ociekały nienawiścią i uprzedzeniami wobec IWL... zresztą tak jak wszystkich z IIwlu, bo my przecież z natury nienawidzimy pierwszego wydziału. Eeeh, uderzyć w stół, nożyce się odezwą.

   Nie chce mi się tłumaczyć moich słów osobie, która już w pierwszym zdaniu twierdzi coś co nigdy się nie miało miejsca. Jeśli znajomy jest tak rozgoryczony, że IIwl miał rzekomo łatwiej - proponuję się przepisać. Życie na pewno będzie od razu dużo łatwiejsze, na świecie będzie miłość, pokój i jednorożce. A Tobie - jeśli masz problemy i wszędzie widzisz intrygę, proponuję dorosnąć i nie wdawać się w kolejną anonimową dyskusję w internecie... "Nie jestem z WUMu" - nie znam się, więc się wypowiem, Yay!!!
   Miłego dnia życzy nienawistnik z II wydziału.

   Usuń
  2. Mówisz o dojrzałości a zobacz jak żenująco prostacką odpowiedź sformułowałeś. Skoro wiesz, że takie słowa zwykle rozpętują wojny to po co mówisz o tym "publicznie". Zachowaj sobie takie słowa na pogawędki z kolegami z grupy. Chyba sam się prosisz o takie kłótnie. Szkoda gadać.
   P.S. Pisze to inna osoba niż ta pisząca komentarz powyżej.

   Usuń
  3. II WL jest lepszy nie dlatego, że ktoś tak sobie powiedział, ale dlatego, że z kązdego przedmiotu co roku robione są statystyki i jakimś magucznym cudem IIWL ma zawsze lepsze oceny, zdawalność itd., więc teza II WL jest lepszy jest jak najbardziej poparta niepodważalnymi argumentami

   Usuń
  4. Porównaj wymagania dla poszczególnych wydziałów a potem się wypowiadaj. :/

   Usuń
  5. 1. Prosze wskaż mi te słowa, które tak bardzo ugodziły w pierwszy wydział. Jak już napisałem, jak niektórzy w każdych słowach odnoszących się do Iwlu widzą intrygę, to ja nic na to nie poradzę. A na pogawędkach z kolegami zostawiam sobie ciekawsze tematy.

   2. Przepraszam gdzie są różnice w wymaganiach? Anatomia jest prowadzona przez jeden zakład, egzamin jest układany nawet przez TĘ SAMĄ OSOBĘ dla obu wydziałów, histologia jest prowadzona przez ten sam zakład, a kolokwia i egzamin są wspólne, ze wszystkimi pozostałymi przedmiotami jest tak samo. Ach, byłbym zapomniał, poziom zaliczenia z biologii molekularnej IIwl miał wyższy.

   Usuń
  6. Myślę, że osobie wyżej chodzi o wyższe lata ;) Egzamin z interny jak mniemam :D

   Usuń
  7. Egzamin układała ta sama osoba, aczkolwiek kolokwia były układane osobno dla obu wydziałów a ich poziom trudności był nieporównywalny. Dlatego też procent osób dopuszczonych do egzaminu był w obu Wydziałach bardzo różny. Swoją drogą nie wiem jak to możliwe by po tak dziecinnie prostych kolokwiach tyle osób z II WLu pisało wyjściówkę. Skoro jest to wydział lepszy w pojęciu ogółu...

   Usuń
  8. No to chyba mamy inne informacje, bo wyjściówek z IIwlu nie było dużo.

   Jeśli tak bardzo chcesz ciągnąć ten temat, a kolokwia nie są dla Ciebie miarodajne, proszę spojrzeć na wyniki egzaminu, tutaj różnica jest miażdząca... No chyba że egzamin II wydział też miał łatwiejszy...

   Usuń
  9. Jeżeli chodzi o egzamin to z pewnością Twoje bystre oko zauważyło, że ludzie w 99% polegli na szpilkach a nie na teście. Test zdali niemal wszyscy co kolejny raz potwierdza teorię o tym jak osoba go układająca szła studentom na rękę. Niestety I WL nie miał tego szczęścia jeżeli chodzi o kolokwia.
   Kolokwia więc NIE SĄ miarodajne, bo jak widzisz, egzamin I WL napisał równie dobrze jak II WL, ale żeby zostań do niego dopuszczonym musieli się o wiele więcej napocić.
   Warto też wspomnieć, że na I WLu jest nieco więcej studentów więc porównywanie liczby osób, które zdały/ nie zdały nie ma większego sensu.

   Usuń
  10. Mi naprawdę jest to obojętne, pierwszy czy dwudziesty wuel może być i najlepszy w Polsce, ale jak ktoś wciska kit, to nie będę obojętny wobec tego.

   Szanuję inteligencję ludzi tu zaglądających. Nie myślałem, że argument "jest nas więcej" będzie tu użyty. To chyba oczywiste, że nie patrzymy na bezwzględną liczbę osób, tylko na odsetek.
   Stwierdzenie, że I wydział napisał egzamin równie dobrze jak II wydział daleko mija się z prawdą. Skoro chcesz dalej brnąć, to proszę bardzo, moje bystre oko zauważyło także to:
   1) Na I wydziale nie zdało 27,46% osób dopuszczonych do egzaminu, a na II wydziale 12,12% osób dopuszczonych do egzaminu.
   2) Na I wydziale oceny 4,5 stanowiły 6,22% wszystkich ocen, na II wydziale 15,15% wszystkich ocen.
   3) Na I wydziale oceny 4,0 stanowiły 32,64% wszystkich ocen, na II wydziale 33,33% wszystkich ocen.
   4) Na II wydziale była jedna ocena 5,0 na 99 osób, na I wydziale nie było żadnej na 193 osoby.

   Czy dalej chcesz udowadniać, że pierwszy wydział napisał egzamin równie dobrze?! Przedstawiłem Ci jednoznaczne wyniki z egzaminu. Wyniki z kolokwiów mogły Cię nie przekonywać, możesz się kłócić jak bardzo I wydział miał je trudniejsze, bo były układane przez kogo innego. Koniec końców, mieliśmy podobny egzamin, układany już przez jedną osobę i jego wyniki można sobie porównać, czego dokonałem powyżej. Wynik - wydaje się oczywisty.

   Natomiast o czym ma świadczyć to, że większość oblała na szpilkach?! O tym, że test był prosty? Pewnie tak. Tylko to nie jest argument, ponieważ po raz kolejny powtórze: test był autorstwa jednej osoby, więc jeśli był prosty dla drugiego, to i tak samo prosty dla pierwszego wydziału.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 5. Jako osoba studiująca na WUMie (na IWLu!) stwierdzam: II wydział JEST lepszy ;). Pozdrawiam, H.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od takich słów wolę się odciąć. Jest to zbyt ogólnikowe i są osoby na tyle niedojrzałe emocjonalnie, dla których jest to świetny powód, żeby powylewać żale :/ Ale z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić: miniony rok według mnie był lepiej ogarnięty i zorganizowany na II wydziale :D
   Pozdrawiam serdecznie ;)

   Usuń
 6. II WL ma dużo łatwiej - przejrzyjcie plany i ich często formalnościowe egzaminy z przedmiotów klinicznych (same ustne właściwie). Gdy oni na 6stym roku sesję mają już dawno za sobą, IWL wciąż się zmaga z egzaminami. I mówi to osoba mająca drugą połówkę na IIWL.

  A testowa anatomia i jakieś bazy kolokwialne to nieporozumienie - satysfakcję teraz można mieć chyba tylko jak się zda szpilki, a nie ten pseudoegzamin testowy.

  Pozdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do tych egzaminów to słyszałem co innego, ale nie jestem tego pewien, więc może i być tak jak piszesz.

   A baza pytań na anatomii już nie funkcjonuje, i w takiej formie od jakiej jest od tego roku wg mnie egzamin jest najlepiej (no pytania mogłyby być troche trudniejsze, bo niektóre to przegięcie)

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Najpierw pisze 'formalnościowe ustne egzaminy'... potem pisze 'test z anatomii to farsa' - to co, ustny wcześniej był lepszy? :D nie ma to jak zaprzeczyć samemu sobie ^^

   Usuń
  3. test z anatomii - widziałem zeszłoroczne na stronie zakładu - pytania z baz, proste - to jest farsa i pseudoegzamin. W tym roku ludzie twierdzi, że był banalny, Coś chyba nie halo. Ile osób oblewa teraz anatomię a ile oblewało kiedyś?

   A co do egzaminów ustnych to dobry egzamin musi sprawdzać szczegóły (test) i myślenie (ustny). Jak można sprawdzić wiedzę np. z interny (ostatnio my love zdawała) zadając 3 pytania i z góry wiadomo, że każdemu 3 postawią. U nas jest parę osób co z tejże nie zdało komisa i zamiast 6 muszą postudiować lat 7. Przykłady możnaby mnożyć, nie ma co zaklinać, mają dużo łatwiej, ale nikt nie mówi że są gorszymi studentami, bo nie są, oceny mają lepsze praktycznie zawsze.

   Pozdr

   Usuń
 7. No prawda jest taka, że kolokwia II WL miał prostsze, nie ma się co oszukiwać :D Ale na szczęście egzamin został ułożony przez ich autora dla obu WLów, więc ostatecznie jest w porządku :) A co do dni wyników, to myślę, że II WL miał w piątek bo pisaliście rano i od razu zawieźli to do sprawdzenia a my pisaliśmy o 11 i mieli zawieźć dopiero w piątek. Co nie zmienia faktu, że to hieny - żeby nas tak trzymać w niepewności tyle czasu :/ Także gratuluję 4-reczki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prostsze, trudniejsze - do porozumienia się nie dojdzie bo każdy swoje wie :D Kolokwia I widziału też rozwiązywałem.

   Dzięki i trzymam kciuki :D

   Usuń
  2. Oczywiście, że I WL miał trudniejsze i tu nawet nie ma co dyskutować. Rozwiązywać kolokwia w domu a pisać kolokwium to nie to samo.

   Usuń
  3. OUN i GIS na II WL wcale łatwe nie były,więc twoja wypowiedź jest subiektywna, a pozatym na 1 WL 3 kolokwia mieli z bazy ( GIS, OUN i kończyna górna).

   Usuń
  4. GiS na II Wydziale był trudny? Nie wiem w którym miejscu. A bazę I WL miał tylko na GiSie.

   Usuń
  5. Pomiędzy "wcale nie były łatwe" a był trudny jest przedział. A po 2 to jeśli spojrzeć na OUN na którym pytania były zamienione na angielski albo na polski to faktycznie bazy nie było :) Dla przykładu pytanie 139 z bazy to samo tylko u was po polsku, 173.zatrzymanie oddechu to samo pytanie 200. w płacie czołowym wystepuje to samo 161. Ze sródmózgowia wychodzą: u was to samo pytanie tylko zamienione na midbrain itd :) Kończyna górna tak samo wyglądała :) Radzę przejrzeć na oczy;)

   Usuń
  6. Te Wasze dyskusje są śmieszne, zachowujecie się jak banda przedszkolaków kłócących się w piaskownicy a nie dorośli ludzie na poważnych studiach. Weźcie się lepiej za histologię :p

   Usuń
 8. I jak poszła histologia? :) Mam nadzieję, że dobrze i masz już wakacje. A kiedy praktyki i gdzie w końcu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że odpowiedziałem w nowym poście :)

   Usuń
 9. Dostałeś się za pierwszym razem na studia ?Jak zdałeś maturę?

  OdpowiedzUsuń